Okapy

Okapy (okapové systémy) slouží pro bezpečný odvod dešťové vody ze střechy.

Okapy - žlaby a svody

Okapy a jejich rozdělení

Okapy, okapové systémy - střešní svody a žlaby se dodávají v několika možných materiálových provedeních. V nabídce kovové okapy a okapové systémy z barevného plastu. Okapy a okapové systémy musí splňovat evropské normy. Výběr záleží na vkusu každého stavebníka, s ohledem na celkový ráz střechy a na využití okapových žlabů a svodů.

Kovové okapy bez povrchové úpravy

Jedná se o okapy z přírodních materiálů - nejčastěji z pozinkovaného (okapy FeZn), měděného (okapy Cu), titanzinkové okapy (okapy TiZn) a hliníkové okapy. Pozink okapy patří k cenově nejdostupnějším, vyžadují však povrchovou úpravu, kterou je nutné časem obnovovat. Okapy z titanzinku a mědi patří do vyšší cenové relace než pozink. Okapy jsou bezúdržbové a velmi odolné vůči povětrnostním vlivům.

Okapy s povrchovou úpravou

Jedná se o okapy (žlaby a svody) barvené, vyrobené z pozinkovaného plechu, který je žárově poplastován. Plastový nástřik okapů je  vrstva silná 25–50 μm. Pro okapy tento základní materiál kombinuje nejvýhodnější vlastnosti oceli (pevnost, tepelnou stabilitu) a plastu (odolnost proti korozi a kolísání teplot, barevnou stálost). Povrchová úprava a profilování zajišťují vysokou odolnost okapů vůči účinkům povětrnostních vlivů a znečištěnému ovzduší. Okapy s povrchovou úpravou se dodávají se jako ucelený skládací systém.

Plastové okapy v různých barvách

Jedná se o okapy z probarveného PVC, který je bezúdržbový a odolává dobře povětrnostním vlivům a znečištěnému ovzduší.

Funkčnost okapových systémů - okapy (žlaby, svody)

K dokonalé funkčnosti každé střechy patří i správný okapový systém. V současné době se na trhu vyskytuje nepřeberné množství materiálů a typů okapů. Počínaje klasickými plechovými okapy, přes různé slitiny kovů, plastové, hliníkové okapy nebo okapy s kombinací kovu a plastu.

Okapy by měly být správně strojně zpracovávané, měly by mít hladké svařované spoje. Okapy musí nabízet i ucelený systém doplňků, měly by se snadno instalovat a mít atraktivní vzhled. Okapy (žlaby, svody i příslušenství) by měly navrženy tak, aby byl okapový systém schopný odvodnit střechu.

 
Přihlásit Registrovat
 
 
POLOHA: -- zvolte svou oblast --
 

Copyright © 2004 - 2020 eStřechy.cz

Ověřte si ceny pro svou oblast: