RÖBEN

RÖBEN - rodinný koncern s více než 150ti letou tradicí

Pálené tašky RÖBEN v provedení FLÄMING a MONZAplus. Firma Röben je rodinný koncern vyrábějící keramické stavební materiály s více než 150ti letou tradicí, jehož závody jsou situovány v lokalitě s kvalitní surovinou Celkově oba závody opouští 70 mil. kusů tašek ročně, včetně keramických doplňků. V nabídce firmy Röben najdete širokou barevnou paletu povrchových úprav engob i glazur.

Historie firmy Röben

Zanícený lodník August, přesvedčen svojí ženou,  se rozhodl usadit na stálo na pevnině. Jeho život na pevnině začal od práce rolníka. Kapitálem mu byly dvě krávy a dva koně. Zanedlouho měl však jiné plány. V roce 1885 August Lauw pronajal svému zeti Bernhardowi Friedrichowi Röben, cihelnu v Zetel-Schweinebrück, která je dodnes centrálou rodinné firmy. O 20 let později syn Friedricha - Wilhelm August Röben převzal známý, úspěšný a rozrůstající se závod. Náhlá smrt otce ovšem způsobila, že sotva jednadvacetiletý Wilhelm Röben musel převzít odpovědnost za celou rodinou firmu. Díky němu se v průběhu několika let závod rozvinul a stal se jedním z významných v Evropě. Podobně jako kdysi August Lauw, Wilhelm Röben dosáhl úspěchu, podobně jako on navázal kontakty v USA,  127 let po přeplynutí Atlantiku jeho pradědem  a vyloděnímv Americe. Wilhelm  Röben  přijel do USA jako investor, koupil v Severní Karolíně závody „Triangle Brick“ na výrobu klinkerové cihly. Dnes podíl má 6% na trhu USA.

Mezitím v roce 1989, jako zástupce pátého pokolení rodiny RÖBEN, vstoupil do vedení firmy  Wilhelm Renke Röben. O dva roky později se ujal vedení nové klinkerny v Merry Oaks (USA). V Německu doplnil program výroby stavebních materiálů velkou investicí. V  Reetz ( Braniborsko) vznikl závod na výrobu keramických tašek. K dnešnímu dni existuje  v Evropě a Americe 12 závodů ve kterých se vyrábí více než 1500 druhů různých  keramických materiálů.
V čele rodinné firmy  stojí management, jehož činnost je ověnčena úspěchem.
Cihly vysoké kvality a keramická střešní krytina, vyjímečná podlahová keramika do interiérů a na terasy, klinkerová dlažba do průmyslových závodů, klinkerové cihly na příjezdové  cesty, zahradní stezky. Jedině firma Röben Vám může nabídnout tak bohatou a různorodou nabídku.

Dnes rodinná firma Röben patří mezi 5 největších výrobců keramiky v Německu.
 

Elegantní střešní krytina - pálené tašky firmy Röben

Pálená střecha v současné době prožívá v moderní architektuře renesanci. Cení se u ní především její užitné vlastnosti, mezi něž lze jistě počítat trvalost o odolnost proti vnějším vlivům jako jsou UV záření, kyselé deště apod. Zároveň má odpovídající tepelné o zvukové izolační vlastnosti. Představujeme Vám elegantní pálenou střešní tašku RÖBEN v provedení FLÄMING a MONZAplus.

 Velkoformátová taška Monza Plus je zajímavá z mnoha ohledů. Díky speciální výrobní technologii má stabilní a větší formát, což přispívá k rychlejší a snadnější realizaci pokrytí střechy spolu s menší spotřebou dřevěných latí. Větší rozměry než u standardních tašek zároveň umožňují při spotřebě 9,8 kusů na m2 nižší zatížení střešního krovu (39 kg/m2). Tašky Monza Plus jsou rovněž vysoce odolné proti povětrnostním podmínkám a nečistotám. Taška je dostupná v pěti barevných variantách: měděná engoba, antracitová engoba, černá glazura, kaštanová glazura a glazura černohnědá. Barevné, povrchové úpravy tašek oživí střešní plochu a dosáhne se s nimi harmonického vzhledu celého domu.

Jedná se o novinku v nabídce na českém trhu.

Röben MONZAplus - měděná engoba, kaštanová glazura, antracitová engoba, černá glazura, černohnědá glazura - vysoký lesk Nádherný vzhled je dosažen použitím prvotřídních engob a glazur s pečlivým provedením detailů. Střecha s touto taškou mezi ostatními rozeznáte podle charakteristického trojlístkového profilu hřebenáče.

Velkoformátová taška se vyznačuje většími rozměry, než mají standardní tašky. Pro lepší představu lze uvést, že 8 kusů stačí na pokrytí jednoho metru čtverečního při menším zatížení střešního krovu - 39 kg/m2. Tuto vlastnost, díky které lze výrazně ušetřit ocení každý investor. Umožňuje totiž rychlejší provedení pokrytí střechy s menší spotřebou dřevěných latí.

Pálená taška MONZAplus je dostupná v pěti barevných variantách:

Měděná engoba, antracitová engoba, černá glazura, kaštanová glazura a glazura černo hnědá.

Elegantní taška Fläming je taškou původního malého formátu (12.7 ks/m2). Hladké a plynulé zvlnění tašky vytváří v ploše vysoce efektní harmonický vzor. Fläming je k dostání ve 2 základních barevných odstínech – Rustikální a Podzimní list. Obě provedení dodávají jakémukoliv domu působivý nádech jedinečnosti a krásy. Další barevná provedení tašek Fläming ze dodat dle individuálních potřeb zákazníka.

Elegantní taška Fläming

Je oblíbená díky svému kvalitnímu a vysoce estetickému provedení povrchových úprav.

Röben FLÄMING - podzimní list engoba, rustikální engoba, měděná engoba, hnědá engoba, kaštanová glazura, černá glazura, černohnědá glazura Klasická střecha je v českých zemích červená. Přesto pro nové trendy a snahu odlišit se od stereotypu, je tato krytina dostupná v 7 barevných odstínech keramických povrchových úprav. Barevné provedení Podzimního listu či Rustikální provedení dají Vaší střeše ráz s nádechem luxusu. Oceníte hladké a plynulé linie zvlnění tašky, které vytvoří v ploše harmonický vzor. Velmi efektní je zvláště v kombinaci s klinkerovou fasádou domu.

Základní barevné provedení - podzimní list, rustikální (obvykle skladem bez objednání)

Technologie výroby pálených tašek Röben

Technologie výroby pálené krytiny se stále vyvíjí. V závodě Röben pak vyniká zejména pečlivou přípravou a kontrolou suroviny, dokonalými povrchovými úpravami nanášenými ve dvou vrstvách a moderním energeticky úsporným způsobem výpalu. Vše podle motta "Zákazník musí být s našimi výrobky spokojen."

Společnost Röben je producentem klinkerových cihel, obkladových pásků a zejména pálených střešních tašek. Historie firmy sahá až do roku 1885. V současné době je pátým největším producentem keramických výrobků pro stavebnictví v Německu. V loňském roce vstoupila společnost Röben na český a slovenský trh s výrobky ze závodu ve městě Środa Śląska. Polský závod je jedním ze třinácti v Evropě a v USA. Pálené střešní tašky Monza Plus a Fläming určené pro český a slovenský trh jsou vyráběny v nové výrobní hale na výkonných moderních linkách se čtyřmi lisy.

Ložisko suroviny se nachází v bezprostřední blízkosti závodu. Zemina se těží po tenkých vrstvách, mísením hlíny z velké plochy se surovina a její vlastnosti homogenizují. Pro výrobu klinkerových cihel, obkladových pásků a tašek se používá stejné ložisko, surovina se však dále pro všechny produkty rozdílným způsobem upravuje přidáváním ostřiv a lehčiv, která modifi kují vlastnosti směsi pro její snadnější zpracování a vlastnosti konečného výrobku. Např. směs pro výrobu tašek vyžaduje vyšší plasticitu oproti materiálu pro klinkerové cihly. Takto upravená směs putuje do odležárny /01/, /02/. Rozdílným způsobem ukládání a odebírání směsi v odležárně dochází k dalšímu mísení. Směs se ukládá po vrstvách posuvným pásovým dopravníkem, odebírá se korečkovým rypadlem průběžně z celé hloubky skladované suroviny. Způsob odebírání suroviny je navíc evidován a upravován podle výsledků pravidelných laboratorních zkoušek suroviny.

01-Postupné odebírání suroviny
v odležárně          
02-Skladování suroviny v odležárně

Další význam kapacitní odležárny spočívá v dostatečné zásobě suroviny na zimní období, kdy je omezená možnost těžby.

PŘÍPRAVA FOREM

K výrobě tašek se v závodech Röben používají výhradně sádrové formy /05/. Jejich hlavní předností oproti např. dříve používané pryži je dokonale hladký povrch formy a snadná nahraditelnost formy v případě jejího poškození. Sádrové formy jsou masivní odlitky z "primárních" ocelových forem /03/, /04/. Během jednoho dne se formy na lisu několikrát obměňují. Každá forma je opatřena svým číslem a číslem šarže výrobku. Tato označení lze nalézt na rubové straně každé tašky.

LISOVÁNÍ TAŠEK

Před vstupem do pásmového lisu se surovina ještě jednou mele a pasíruje /06/. Ve výrobní hale Röben se používají dvě pasírovací zařízení, které každé zásobuje dvě linky. Šnekovým dopravníkem putuje surovina nejprve do pásmového lisu, který vytváří příčný profi l tašky

SUŠENÍ

Následuje sušení vytvarované krytiny. Sušení probíhá při teplotě 75 °C a trvá 20 hodin. Sušením se odstraňuje přebytečná vlhkost, která byla zapotřebí pro tvarování tašky. Hmotnostní vlhkost se snižuje o 19 %. Snížením vlhkosti se také zvýší pevnost polotovaru a ten je tak připraven pro další manipulaci, nanášení povrchové úpravy a výpal. Před nanesením povrchové úpravy procházejí tašky první vizuální kontrolou jakosti /13/. Účelem kontroly je úspora energie vyřazením případných nedokonalých kusů z dalšího procesu výroby.

NANESENÍ POVRCHOVÉ ÚPRAVY

Technologie Röben používá dvojité nanášení povrchových úprav (engoby nebo glazury) /14/, /15/. Vlivem zvýšené teploty polotovaru po vysušení první nástřik před nanesením druhého částečně vyschne. Konečná úprava je tak perfektně spojitá a rovnoměrná. Povrchové úpravy jsou rozplavené jíly s dalšími příměsemi. Glazury navíc obsahují sklovité látky, které se při výpalu taví a vytvářejí tak částečně lesklý nebo vysoce lesklý vzhled. Po nanesení povrchové úpravy se tašky automaticky skládají na pecní vozy.

VYPALOVÁNÍ

Předností technologie Röben je vypalování postavených tašek bez podpůrných kazet a bez vzájemného kontaktu. Zůstává tak zachována dokonalá povrchová úprava materiálu.
Pro vypalování tašek Röben se používá nízká tunelová pec délky 200 m . Malá světlá výška pece a absence kazet pro tašky v peci vede ke značné úspoře energie při výpalu.
Tašky se nejprve předehřívají na teplotu 100°C a následně vypalují při teplotě 980°C. Poslední fází je chlazení tašek. Křivka teplot v peci má přímý vliv na vlastnosti hotového výrobku a je přesně definovaná. Její dodržování podléhá přísné kontrole.

 

 
Přihlásit Registrovat
 
 
POLOHA: -- zvolte svou oblast --
 

Copyright © 2004 - 2023 eStřechy.cz

Ověřte si ceny pro svou oblast: